کلینیک آوای هستی

آوای هستی

سمعک های فول شل یا داخل گوش ( ITE) :

مدل های فول شل در داخل صدفه ی گوش خارجی قرار گرفته  و تمام قسمت های فرو رفته ی صدفه ی گوش را پر می کند. اندازه بزرگ این سمعک ها اجازه می دهد تا حداکثر تعداد کنترل های اضافی و ویژگی هایی از قبیل میکروفون های چندگانه جهت دار، ولوم کنترل، کلیید روشن، خاموش و .. در ان ها تعبیه شود.

به علت استفاده از سایز، باطری گرانتر نسبت به سمعک های نامرئی، طول عمر باطری طولانی تری داشته و برای کم شنوایی های متوسط، شدید قابل استفاده می باشند.

این نوع سمعک معمولا در افرادی استفاده می شود که تمایل به استفاده از سمعک های داخل گوش را دارند اما به دلیل مجرای گوش صاف و درون خم ،سمعک به راحتی از گوش ان ها خارج می شود.

مدل های فول شل در داخل هلیکس لاله گوش قفل شده و حرکت سمعک به روی گوش را به حداقل می رسانند.

یا در کسانی که تمایل به استفاده از سمعک های داخل گوشی دارند ولی به دلیل بینائی ضعیف یا مشکلات حرکتی دست ها امکان کنترل سمعک در سایز بسیار کوچک را ندارند و نیاز به داشتن ولوم کنترل، کلید خاموش، روشن و… نیز دارند.

استفاده از سمعک های داخل گوش برای افرادی که سابقه پارگی پرده گوش یا عفونت های مزمن و مکرر گوش دارند توصیه نمی گردد. زیرا به دنبال مسدود شدن مجرای گوش به وسیله سمعک امکان عود عفونت گوش و آسیب به مدارات سمعک وجود دارد.

در سمعک های داخل گوش عموما” از سایز باطری ۳۱۲ استفاده می شود.

 

سمعک های پشت گوشی معمولی (BTE)

سمعک های پشت گوشی در پشت و بالای لاله گوش قرار می گیرند و به وسیله شلنگ باریکی به قالب داخلی کانال گوش وصل می شوند.

سمعک های پشت گوشی در رنگ ها، طرح ها، سایزها و ویژگی های متفاوتی طراحی شده اند و برای انواع مختلف کم شنوایی مناسب می باشند.

به علاوه با افزایش سایز سمعک، امکان استفاده از باتری های بزرگتر  با طول عمر بیشترنیز فراهم شده و ضمن برخورداری از قدرت  بالاتر، امکان دسترسی به  قابلیت های بشتر نظیر دکمه تغییر برنامه، ولوم کنترل صدا، میکروفون های چندگانه جهت داربرای دسترسی به درک بالاتر گفتار  در محیط های شلوغ و پر سر و صدا، کلید خاموش روشن و… امکان پذیر می باشد.

به طور کلی می توان گفت که سمعک های پشت گوشی معمولی، مقاوم ترین و قوی ترین سمعک ها با طرح ها و رنگ های متفاوت بوده که به راحتی بر روی گوش دیده می شوند. علی رغم تمام مزایای  نام برده شده، متاسفانه بسیاری از مردم به علت ظاهر سمعک از انتخاب سمعک های پشت گوشی اکراه دارند. برای حل این مشکل ، امروزه  سمعک های پشت گوشی بسیار کوچک با ظارهری بسیار زیبا  در دسترس می باشند.

سمعک های پشت گوشی مناسب ترین  گزینه برای اطفال، افراد مسن، افراد با مشکلات بینائی شدید، افراد دچار معلولیت به خصوص در ناحیه ی دست ها، افراد مبتلا به پارگی پرده گوش با عفونت های  مزمن ومکرر گوش و …. هستند.

سمعک های پشت گوشی کوچک با لوله باریک (Mini BTE):

این سمعک های کوچک در پشت لاله ی گوش پنهان می گردند و صدا توسط لوله ی بسیار باریکی به داخل لاله گوش منتقل می شود. انتهای لوله بارکی یک کاف نرم قرار داشته و به این ترتیب کانال گوش مسدود نشده و کاملا باز است.

درنتیجه  هوا در داخل مجرای گوش جریان داشته و به فرد احساس طبیعی تری خواهد داشت. این نوع تجویز سمعک به عنواهن (Open Fitiing) یا فیتینگ باز  ساخته شده و برای افت شنوایی ملایم تا متوسط فرکانس بالا توصیه می گردد.

سمعک های پشت گوشی رسیور در گوش (RITE)

سمعک های (RITE)  همچنین به عنوان مدل (RIC) نیز شناخته شده اند. این سمعک های بسیار کوچک در پشت و بالای لاله گوش قرار گرفته  و رسیور یا بلند گوی  سمعک از طریق  سیم بسیار  نازکی در داخل کانال گوش قرار می گیرد.

سمعک های RIC به عنوان سمعک های پشت گوشی نامرئی نیز شناخته شده و مناسب برای تجویز در کم شنوایی های ملایم تا شدید می باشد.

قرارگیری رسیور در داخل مجرای گوش و جدایی آن در بقیه اجزای سمعک باعث  کوچک شدن سایز سمعک و از بین رفتن  کامل امکانات  سوت زدن آن خواهد شد.

به علاوه با نزدیک شدن  بلند گوی سمعک به پرده گوش، کیفیت صدای  بی نظیری  حاصل می شود.

این سمعک ها نیز همانند سمعک های داخل گوشی  نیاز به مراقبت و نظافت دائم داشته  ودر افرادی که سابقه پارگی پرده گوش و عفونت های مزمن و مکرر گوشی دارند توصیه نمی شود.

آدرس:

نارمک، بین چهار راه سرسبز و میدان هفت حوض ، ابتدای خیابان بهرامی ، ساختمان پزشکان مهتاب، طبقه اول، واحد چهار.

تلفن تماس: ۷۷۲۷۹۳۳۳، ۷۷۴۹۸۵۵۶ ، ۰۹۱۲۴۹۰۷۳۷۱

هر شنبه تا چهارشنبه- صبح وعصر

(با تعیین وقت قبلی)

تلگرام:@avayehasty

اینستاگرام: avayehasty

avayehasticlinic.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *